Ramazan İkliminde İnfak ve Sıla-i Rahim

Ramazan İkliminde İnfak ve Sıla-i Rahim
islamcokguzel-reyhaniyayinlari-hz-muhammed-kitap-kampanyasi

Esselamu aleyküm

Allah’a hamd olsun ki yeni bir sayıyla tekrar karşınızdayız. Allahu zülcelal bir ayeti kerimede şöyle buyurur. ” Sana Allah yolunda mallarını neye harcayacaklarını sorarlar. De ki: «Vereceğiniz nafaka, ana, baba, en yakınlar, öksüzler, yoksullar ve yolda kalmışlar içindir. Hayır olarak daha ne yaparsanız Allah onu muhakkak bilir.”(Bakara; 215)

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu: “Allah teâlâ buyurmuştur: “Ben Allahım. Ben Rahmanım. Rahmi ben yarattım. Ona ismimden bir isim ayırıp taktım. Kim akraba ile ilgisini sürdürürse, ben de onunla ilgimi sürdürürüm. Kim ondan ilgisini keserse, ben de ondan ilgimi keser, onu perişan ederim.” (Tirmizî)

Ramazan iklimine ve ayrıca tatilin, yıllık izinlerin yapılacağı bir mevsime giriyoruz. Herkes hayır ve hasenatında ve yapacağı infakta mutlaka akrabaya öncelik vermelidir.

Sahil beldelerine tatile gideceğimize veya turlara katılacağımıza, akrabalarımızı ziyaret etmemiz çok daha hayırlı ve bereketli olacaktır. O tatil beldeleri her ne kadar İslami isimlerle adlandırılmışsa dahi asla caiz değildir. Hem dünyanın masrafı yapılır hem de manevi olarak kirlenerek geri döner insan… Doğduğumuz köylerimize, baba dostlarımıza gidip onları ziyaret edelim. Bu Allah ve Resulü indinde çok daha güzeldir. Ayrıca akraba ziyareti ruhen rahatlama ve ünsiyet kurmamız açısından çok faydalıdır; kalbi yumuşatır, ruhu yeşertir ve insanın ömrüne bereket koyar.

Allahu Zülcelâl bizleri, helalinden kazanarak yolunda infak eden, akrabayı gözetip zamanını en güzel şekilde değerlendiren kullarından eylesin.

(Âmin)

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ