Allah’a Hepimize Selamet Versin…

Allah’a Hepimize Selamet Versin…
islamcokguzel-reyhaniyayinlari-hz-muhammed-kitap-kampanyasi

Esselamun aleykum;

Allahu Zülcelâl’e hamd olsun ki bir sayıyı daha hazırlayacak kadar Rabbim bize sıhhat afiyet ve imkan verdi. Elhamdulillah…

Günlük hayatımızda her daim dua ederiz . Bazen farkına varmadan da dua ederiz. Biri bize nasılsın diye sorduğun da “Çok şükür, iyiyim” dememiz bile şükür neviinden  bir duadır.

Allahu Zülcelal, Kur’an-ı Kerim’de; “… Bana dua edin, duânıza cevap vereyim. …” (Mü’min; 60); “De ki: “Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin! …” (Furkân; 77) ve daha başka ayeti kerimelerde duanın önemini bize haber vermiştir. İslam’da her ibadetin usul ve kaidesi vardır. Nasıl ki namaza başlamak için önce avret yeri kapatılmalı, sonra abdest alınmalı ve kıbleye doğru durmalı ise, dua etmenin de aynen böyle bir adab ve usulü vardır. Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem, “Allah’a dua edince avuçlarının içini açarak dua et.”(Ebû Dâvud, Salât, 358.) diye buyurmaktadır.

Elbette tazarru ile dua edilmeli ihlaslı, bir gönülle. Sadece ezberlenen bir ibareyi okumak değildir dua. Gönlünüzü de avuçlarınızın arasına almalısınız. Kalbiniz, ruhunuz ve tüm varlığınızla Allaha yönelmelisiniz.

Dua, (hiç çalışmadan, sorumluluklarınızı yerine getirmeden) dileğinizi Allah’a yaptırmak değildir. Yapacaklarınızda muvaffak olabilmek için, Allahtan tevfik (başarı) istemektir. Rızkınız için çabalarken, Allahtan bol rızık isteyecek, dua edeceksiniz. Düşmana karşı savaşa giderken Allah’tan zafer isteyeceksiniz. Doktora giderken ve tedavi yöntemlerine başvururken Allah’tan sıhhat ve afiyet dileyeceksiniz. Bu konuda Hz. Rasulullah sallallahu aleyhi vesellemin hayatı örneklerle doludur. Ashab-ı Kiram, hiçbir zaman evlerinde oturup, Fetih Suresini okuyarak zafer istemediler. Onlar savaşta fetih suresini okudular ve dua ettiler.

Maalesef tahrifata uğramış çoğu hakikat gibi dua konusu da tahrifata uğramış; korkunç bir istismar ve ticari bir metaı haline getirilmiştir. Duaların esrarı, Cin çarpması, zırhlı dualar gibi sınıflandırmalar yapılarak ülkemizde yazılmış yüzlerce harafet ve bidat dolu dua kitapları vardır.

Bir defasında bu tür dua kitaplarını neşreden bir yayınevi sahibine, “Bunları neden basıyorsunuz” diye sormuştum da verdiği cevapla adeta şok olmuştum. ” Bu tür kitaplar çok satıyor” demişti bana. Tek amaçları para kazanmaktı!

Dua ibadetin özüdür. Müslümanın miracı ve ruhunun gıdasıdır. Muskacıların ve menfaatçilerin kirli emellerine alet olmamalıdır.

Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruluyor; “Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.” (Bakara; 186)

İlgili ayet’in tefsiri

Bu ayetin tefsirini bir müfessir şöyle açıklıyor;  “Ne büyük bir incelik, ne güçlü bir şefkat, ne büyük bir muhabbet ve ne şaşırtıcı bir cana yakınlık, değil mi? Gerek orucun ve gerekse diğer herhangi bir dini yükümlülüğün meşakkati bu sevginin, bu yakınlığın ve sevecenliğin gölgesi altında nerede kalır, ne anlam taşır! Ayetin her kelimesinin anlatımına bu sevecen özveri egemendir: Yüce Allah, “Kullarım” diyerek onları kendine izafe ediyor. Ayrıca sorularına aracısız biçimde doğrudan doğruya kendisi cevap veriyor. Yani “Onlara deki; Ben kendilerine yakınım” demiyor. Bunun yerine soru gelir gelmez, ona cevap vermeyi bizzat üstleniyor ve “Yakınım” buyuruyor. Bunların yanı sıra, “Onların duasını işitirim” demiyor, bunun yerine “Bana dua edenin duasını dua edince, kabul ederim” diyerek duanın kabul edilmesi işlemini ön plâna geçiriyor. Müminin kalbini tatlı bir özveri, cana yakın bir sevgi, huzur verici bir hoşnutluk ve kesin bir güvenle dolduran şaşırtıcı bir ayettir bu. Mümin de, bu duyguların etkisiyle hoşnutluğun yüceliğinde, özverili bir yakınlığın kucağında, güvenli bir sığınakta ve sarsılmaz bir huzur içinde yaşar.”

Dualarımızın makbul olması dileği ile. Allah, hepimize selamet versin…

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ