Amaç; Sapmadan, Şaşkınlığa Düşmeden Yol Almak…

Amaç; Sapmadan, Şaşkınlığa Düşmeden Yol Almak…
islamcokguzel-reyhaniyayinlari-hz-muhammed-kitap-kampanyasi

Esselamun aleykum;
İstikamet; “Öyle ise emrolunduğun gibi dosdoğru ol. …”(Hûd; 112) ayeti gereğince Efendimizin şeref ve fazilet kaynağı mübarek şahsı üzerinden ümmetine de emredilen, zahire ve batına bakan yönleriyle ömür boyu sürdürülmesi gereken; hem akideyi hem ahlakı hem de amelleri kapsayan bir denge hali. İslami yaşamın olmazsa olmazı… İstikamet yoksa bir insan havada da uçsa, su üstünde de yürüse, fersahları aşıp bir anda bir çok yerde de bulunsa yok hiç bir ehemmiyeti. O kadar mühim o kadar elzem istikamet…

 

Bu ayeti kerimenin nâzilinden sonra Hz. Peygamber aleyhissalatu vesselam Efendimizin mübarek saç ve sakallarına aklar düşmeye başladığı ve Fahr-i Kâinat Efendimizin, “Hûd Sûresi, beni ihtiyarlattı.”(Tirmizî, Tefsîr-iSûre 56/6) buyurduğu rivayet ediliyor.

 

Abdullah İbn-i Abbas radıyallahu anh, “Kur’an-ı Kerim’de Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem için bu ayet-i kerimeden daha şiddetli bir hitap vâkî olmamıştır.”(Nevevî, ŞerhuSahîh-i Müslim, II, 9) diye belirtiyor.

 

Modern zamanlardayız; müminler olarak saldırı altındayız. Akidemize saldırıyorlar; sünneti öğreneceğimiz alimleri hedef alıp itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar, hayat kaynağımız Kur’an’ın beyan edicisi Hz. Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimizin sünnetinden koparmak için her gün bir girişimde bulunuyor, yeni yeni kuklalar piyasaya sürerek, şerefli sünnetini inkar ettirmek için her gün yeni bir oyun kuruyorlar; velhasılı bizi Kur’an’dan uzaklaştırmak için mesnedsiz senaryolar yazıp, binler film çeviriyorlar.

 

Zira biliyorlar ki bu saydıklarımızla Sırat-ı Müstakim üzere hayatımızı sürdürdüğümüz sürece, bize pranga vuramayacaklar, ceplerini doldurmalarına sebep olan birer tüketim robotu olmayacağız.

 

Onlar da farkındalar; biz alimlerin peşinden gider, Hz. Rasulullah’ın peşi sıra sünnetin rehberliğinde Kur’an-ı anlayarak, tavizsiz yaşarsak zulümlerine devam edemeyecekler. Biliyorlar ki bitecek şeytanlarla ortaklaşa kurdukları saltanatları. O yüzden bütün çabaları. Bütün gayretleri cennete giden yolda insanlara engel olmak!

 

İstikamet; Allah’a kulluğun en mühim düsturu olarak görülmesi gereken, müminin ahireti gibi dünyasını da cennete çeviren bir hal dedik kısacası. Müminin iç ve dıştaki düşmanlarına karşı zafer kazanmasının en büyük vesilesi, saldırılara karşı aşılmaz bir zırh misali…

 

İstikameti kazandıran ilk şart sahih akide sahibi olmaktır. Salih amelerinizi ancak sağlam bir akide üzerine oturtabilirsiniz.

Sağlam bir inanç ile hareket edilmeyince çoğu zaman fark etmediğimiz istikamet dışı mecralara düşeriz.

 

Irkçılık uğrunda savaşmak istikametsizliktir.

Allah’ın belirlediği değer ölçülerinin dışına çıkmak istikametsizliktir.

Her bir bid’at istikamet, istikametsizliktir.

 

Dinde hilekârlık istikametten sapmaktır.

Hadisleri kabul etmemek, güvenemeyiz demek istikametten sapmaktır.

Dini kolaylaştırayım derken mecrasından çıkarmaya çalışmak istikametten sapmaktır.

Müslümanların muhafazakarlaşması istikametten sapmaktır.

 

Müslümanların çoğunluğunun bulunduğu yerde durmak istikamettir

Salih amel ile sevgi ile aşk ile İslam’a hizmet etmek istikamettir.

Emr-i bi’l ma’rûf ve nehy-i ani’l-münkeri ifa etmek istikamettir.

Sosyal hayatta Resulullah aleyhissalatu vesselam ve Ashabının ahlakıyla yaşamak istikamettir.

Rabbim bizi istikametten ayırmasın inşaallah.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ