Arakan’da Zulüm Ve Katliam Devam Ediyor!

Arakan’da Zulüm Ve Katliam Devam Ediyor!
islamcokguzel-reyhaniyayinlari-hz-muhammed-kitap-kampanyasi

25 Ağustos 2017’de yaşanılan olaylardan sonra Arakan bölgesinde çatışmalar yeniden başladı.

Dünya’nın sağır ve dilsiz kaldığı Arakan’dan gelen haberler çok kötü. İnsanlık tarihinin en acı dramlarından birinin yaşandığı Myanmar’da, ordu destekli Budist çetelerin katliamları sürüyor. Arakan’dan kaçıp komşu ülke Bangladeş’e sığınanların sayısı ise 370 bine ulaştı.

Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan eyaletinde devam eden saldırılarında 25 Ağustos’tan bu yana çok sayıda Arakanlı Müslüman hayatını kaybetti. Saldırılarda hedef alınan 60’tan fazla köyün onlarcası yakılırken, on binlerce Arakanlı Müslüman da can güvenliği nedeniyle bölgeden kaçmaya zorlandı. Sivil halk, kadın, çocuk, ihtiyar genç demeden katledildi. Zulüm ve canice yapılan işkencelerin en büyük mağdurları ise hiç şüphesiz savunmasız hanımlar ve biçare çocuklar.

Bu arakanda yapılan ilk katliamda değil! Arakan’da zulüm 250 yıldır var…

Arakan zulmünün tarihi

Yaklaşık 250 yıldır Myanmar’ın batısındaki Arakan (Rakhine) eyaletinde baskı ve şiddet altında yaşayan Rohingya Müslümanları farklı tarihlerde defalarca katliama uğradı. 1942 yılında Müslüman kadınlara tecavüz edip mızraktan geçiren Budist çeteler, 150.000 Arakanlı’yı katletti. Benzer olaylar daha sonra defalarca tekrarlandı. Budist saldırılar sonucu Haziran 2012’de yine binlerce Müslüman katledildi.

Ekim 2016’da başlayan askeri şiddet ve baskılar neticesinde yaklaşık 100 bin insan yerlerinden edildi. 75 binden fazla insan Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesinde bulunan ve dünyanın en kötü kampı olarak bilinen Kutupalong Kampı ve çevre bölgelerine yerleşmek zorunda kaldı. Yakılan köyler ve baskılar neticesinde yaklaşık 30 bin insan Arakan içinde yerlerini değiştirmek zorunda kaldı. O tarihten bu yana yüz binlerce Arakanlı yardıma muhtaç hale geldi.

Evlerini terk ederek Bangladeş’e sığınan Arakan müslümanları, dünyanın en kötü şartlarında mülteci kamplarında hayatta kalmaya çalışıyor.
Sadece müslüman oldukları için katliam
çukurunda öldürülüp yakılıyorlar

Dünyanın gözleri önünde katledilen Arakan Müslümanlarının yaşadığı dehşete, Türkiye’den bölgeye giden STK’lar şahit oldu. Cansuyu Derneği Arakan Yardımları Koordinatörü Bayram Numan Köksal adeta bir cehenneme dönen Myanmar’daki korkunç katliamları anlattı.

Myanmar’da, Arakanlı Müslümanlar, tüm dünyanın gözü önünde katliama maruz kalıyor. İmdat çığlığının yükseldiği bölgeye ilk giden yardım kuruluşlarından biri olan Cansuyu Derneği’nin Arakan Yardımları Koordinatörü Bayram Numan Köksal, yaşanan dehşeti anlattı.

Ordu destekli Budist çetelerin Müslümanları hedef aldığını belirten Köksal, Arakanlı mazlumların köylerinin yakıldığını, kadın-çocuk demeden öldürüldüğünü aktardı. Köksal, çaresiz kalan Müslümanların boyunlarına sarılarak gözyaşı döktüklerini söyledi.

Kurban Bayramı’ndan bir hafta önce Arakan’a giderek nabız yokladıklarını ifade eden Köksal, yönetimin Müslümanların yaşadığı bölgenin resmi olarak ziyaret edilmesine izin vermediğini belirterek, binbir zorluklarla ablukayı aşarak mazlumlara ulaştıklarını anlattı. Müslüman halkın büyük bir tedirginlik içerisinde olduğunu söyleyen Köksal, “Bir Müslüman çocuğa ‘ismin ne?’ diye sorduğunuzda ismini söylemiyor. Yanındaki diyor ki: ‘Müslüman o. İsmini söyleyebilirsin.’

“Türk bayrağını gördüklerinde
koşarak gelip sarılıyorlar”

Böyle bir algı var. Batı’dan geldiysen mutlaka beni sömürmeye gelmişsin ama Türk bayrağını gördüğü zaman koşarak gelip sarılıyorlar” diye konuştu. Budist çetelerin Müslümanlara yönelik uyguladığı vahşetin izlerine tanık olan Köksal, gördüğü manzarayı şöyle anlattı: “Gerçekten paylaşılmayacak kadar kötü şeyler var. Budist çeteler, köylerde Müslüman aileleri tutuyorlar. Onların çocuklarına çukur kazdırıyorlar. Çocuklarıyla beraber aileleri çukura koyuyorlar. Ateş ediyorlar. Benzin döküp yakıyorlar ve üzerlerini toprakla örtüyorlar. Yer yer böyle vahşet izlerine rastladık. Engellemeler nedeniyle çok daha kanlı katliamların yaşandığı bölgeye gidemedik.”

Müslümanlara yapılan katliama karşı dünyanın kör, sağır ve dilsiz kaldığına dikkat çeken Köksal, “Myanmar yönetimi, ‘Müslümanlar buranın insanı değil, onlar Bangladeş’ten gelen illegal göçmenler’ diyorlar. Böyle bir yalana başvuruyorlar. Kendi halkını da o şekilde yönlendiriyorlar. Gazetelerinde ‘terör örgütleriyle mücadele ediyoruz, sivillere zarar verilmiyor’ deseler de bu doğruyu yansıtmıyor. Şu anda bölgede ne kadar şehidimiz var bilemiyoruz. Net rakamlar yok. Çünkü vatanlarından sürülmüşler, kimlikleri yok. Öyle bir topluluk düşünün ki dışarı çıkamıyorlar, sağlıktan yararlanamıyorlar. Eğitim hakları yok” ifadelerini kullandı.

Arakanlıların Bangladeş’ten ve bölgenin diğer ülkelerinden bir yardım beklentilerinin olmadığını kaydeden Köksal, “Bir el uzanacaksa bunun Türkiye’den uzanacağına inanıyorlar. İnsani yardımdan ziyade uzun vadeli çözüm bekliyorlar. İnsanların durumu gerçekten perişan. Etnik temizlik yapılıyor. Uluslararası insan hakları heyeti oluşturup bölge gidilmesi lazım” dedi.

“Müslümanları açlığa ve
ölüme terk etmeyin”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Eylül Cuma günü yaptığı açıklamada, “1912’deki Balkan Savaşları sırasında Arakan Müslümanları bizim için bir kez daha seferber olmuşlardır. Hindistan Müslümanlarının çıkardığı bir gazeteye ilan veren Arakanlı kardeşlerimiz, Balkan faciasını yaşayan ordumuza şu ifadelerle yardım çağrısı yapıyorlardı; “Birçok yaralı Türk sahipsiz yatıyor, Müslümanları açlığa ve ölüme terk etmeyin.” Görüyor musunuz? Bir asır önce bizim açlığa ve ölüme terk edilmemize gönülleri rıza göstermeyen Arakanlı kardeşlerimizin bugün kendileri aynı durumdadır. Yokluk ve yoksulluk içinde yaşadıkları o günlerde kendi aralarında topladıkları 35 bin altını çeşitli yollarla bize gönderen bu kardeşlerimize tüm dünyanın yaptığı gibi biz sırtımızı dönemeyiz, bu da böyle bilinmeli.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ