Cennet Yolunun Rehberi Eserini Hazırlarken…

Cennet Yolunun Rehberi Eserini Hazırlarken…
islamcokguzel-reyhaniyayinlari-hz-muhammed-kitap-kampanyasi

‘Allah’ın rahmetinden bahsedeceğim’

“Kendisi için istediğini başkası için istemek; kendisine olmasını istemediğini başkası için de istememek” övülmüş, sevilmiş bir ahlak… Bu düstur yeryüzüne hâkim olduğunda, hiçbir sorun ya da problem, kardeş kavgası, milletler arası husumet, kısaca yeryüzünde olumsuzluk adına ne varsa kaybolur, dünya huzur ve güven dolu bir yer haline gelmez mi?

Herkes cennete koşacak amelleri yapsın ve herkes Allah-u Zülcelal’in nimetlerine kavuşsun diyerek, ömrünü, insanları Allah’ın yoluna çağırmak ve insanlar, Allah-u Zülcelal’e karşı muhabbet ile dolsun diye çalışmak, kısaca herkesin güzel nimetlere kavuşması için gece gündüz uğraşmak, ancak bu güzel ahlakın yansıması olabilir değil mi?

İşte, Seyda Muhammed Konyevî Hazretleri de insanların rahmet ve şefkate müstahak olmaları için uğraşıyor. “Ben ömrüm yettiği sürece insanlara, Allah’ın rahmetinden bahsedeceğim. Ümit ediyorum ki, Allah-u Zülcelal bizlere Rahmetiyle muamele edecektir” diyor.

Bu sözü Seyda Hazretleri, sohbetlerine ilk başladığında söylemişti. “Ben Allah-u Zülcelal’in rahmetinden bahsedeceğim. Rahmeti öylesine sonsuz ki, kullarının hepsinin cennetine girmesini istiyor. Ben insanlara, Allah-u Zülcelal’in rahmetinden bahsederek, insanların cennete girmelerini istiyorum” diyordu.

‘Müminler cennete heveslensin’

“Cennet yolunun Rehberi” isimli eserini yazmaya karar verdiğinde şöyle buyurmuştu: “Cennet’ten, Cennet’in güzelliklerinden, Allah-u Zülcelal’in kulları için hazırlamış olduğu nimetlerden bahsedeceğiz bu kitapta. Aslında, bu kitapta Cehennem’den hiç bahsetmek istemiyorum ama ayet ve hadislerde bahsedilmiş, biz de kısa olarak bu kitapta Cehennem’den bahsedeceğiz. Ama asıl Cennet’i ve Cennet nimetlerini anlatacağız ki insanlar görsünler; Allah-u Zülcelal kullarını ne kadar seviyor ve onlar için ne büyük ve güzel nimetler vermek istiyor. İstiyorum ki insanlar Cennet’e heveslensin, arzu duysunlar. Allah-u Zülcelal’in kulları için ne kadar şefkat ve merhamet sahibi, ne kadar cömert olduğunu bilsinler ve daha çok ibadet yaparak, güzel ahlak sahibi olarak, birbirimizi severek, bu nimetlere kavuşabileceklerini anlasınlar.”

‘Cennete talip olmamız lazımdır’

“Allah-u Zülcelal Cenneti kulları için, içindeki nimetleri kulları için hazırladı… Dünyada iken yaptığımız az amellerin karşılığında dahi, Allah-u Zülcelal büyük nimetler vereceğini vaat ediyor, bunu bilmemiz, cennete talip olmamız lazımdır.”

Seyda Hazretleri, yanına gelen, sohbetini dinleyen herkese, ilk olarak şu nasihati yapıyordu: “Allah’a ve Allah-u Zülcelal’in muhabbetine talip olun.” Onun muhabbeti, sonsuz ve kusursuz olarak nerede yaşanabilir? Tabiî ki Cennet’te. Cennet’e talip olmak, Allah-u Zülcelal’in rahmetine talip olmak… Cennet’e talip olmak, Allah-u Zülcelal’in af ve mağfiretine talip olmak… Cennet’e talip olmak, Allah-u Zülcelal’in cemaline talip olmak… Cennet’e talip olmak, sonsuz huzura talip olmak…

Seyda Hazretleri, insanları cennete heveslendirmeye, nimetlere heveslendirmeye çalışırken, heves kapısından insanları içeri alıp uçsuz bucaksız talep denizinde yüzmelerini istiyordu.

“Allah-u Zülcelal, bütün nimetlerini kulları için hazırlamış ve Cennetler hazırlamış! Neden mümin onlardan mahrum olsun, herkes Cennet’e girse o güzelliklerden ve bahşedilen nimetlerden kana kana faydalansa ne güzel olur! Ben, kulların cehenneme girebilecek olmalarına çok üzülüyorum, istiyorum ki bütün insanlar, yarın mahşerde, Allah-u Zülcelal ile dost olarak cennete girsinler” diye buyurmuştu, Cennet Yolunun Rehberi isimli eserini yazmaya başladığında.

‘Cennet Yolunun rehberine başlarken’

Daha birkaç ay önce bir sohbetinde; “Dünya hayatı çok gibi gelir insana fakat unutmayın hiç bitmeyecek gibi değildir. Dünya böyledir, bundan sonra da böyle olacaktır. Bizden sonra da böyle olacaktır. Dünyada güzel gibi gelen, heveslendiğimiz her şey bizim için, çok yakın olan bir zamanda, yani öldüğümüzde sona erecek, ancak ahirette önümüze yeni bir hayat gelecektir. O hayat sonsuz bir hayattır ve müminler için o hayatın içinde çok güzellikler ve nimetler vardır. Bizler de o nimetler ve o sonsuz, Ebedü’l-ebed olan Cennet hayatına müstahak olmak için çalışmalıyız. İşte bu kitapta, Allah-u Zülcelal’in kulları için nasıl güzellikler hazırladığını anlatacağız inşaallah.”diye buyurmuştu.

Seyda Muhammed Konyevî Hazretleri, müminlerden hiç kimsenin sıkıntı ve keder yurduna değil, huzur ve sükun yurduna gitmelerini istiyor, kendinden çok, başkalarının kurtuluşu için adanmış bir ömür, kendisi için hiçbir hesap yapmadan, kendisi için bir şey istemeden, ilk önce müminler için ağlayan, onların Cehennem’de azap çekme ihtimalinin bile gözyaşlarını çağlayana çevirdiği, içinde dinmez sızıların, sancıların kol gezdiği bir gönle sahip bir Peygamber varisi âlim…

Belki bir nebze olsa da Cennet hevesi ile amel ve ibadete sarılabilirler ümidiyle, insanlara karşı hiç karamsar ve umutsuz olmadan, Cennet kapısını, “Cennet yolunun Rehberi” isimli eseri ile açmaya çalışan bir gönül insanı…

“Ben her zaman dualarımda, bütün Müslümanlara dua ediyorum. Ama özellikle benimle birlikte olanlara, beraber hizmet ettiğim sizlere, özel olarak dua ediyorum. Sizleri çok sevdiğim için bu hizmetin içinde olanlara özel olarak dua ediyorum. İşte, bu hizmetle alakalı devamlı olarak sizlere söylemem, teşvik etmem de sizleri çok sevdiğimdendir.” diye buyurarak, adeta kendisini müminlere adamışlığını ilan ediyor.

Allah-u Zülcelal, hakkıyla layık olmayı, anlamayı ve yarın mahşerde hesabı kolay olup cennet nimetlerine kavuşmayı bizlere nasip etsin. (Âmin)

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ