Ey kardeşim!

Ey kardeşim!
islamcokguzel-reyhaniyayinlari-hz-muhammed-kitap-kampanyasi

Dünyada ve ahirette mesut olmak istersen…

 

Günahların ruhu ve bedeni yıpratan bir neticesi ve dünya meşguliyetlerinin çokluğu nedeniyle, günümüz insanı buhranlara düşüyor da bunlardan kurtulup ahireti adına yeni bir başlangıç yapamıyor. Karar alıp niyet edecek olsa, “Nasıl ve nereden?” başlayacağını da bilmiyor. İşte, bu halde olan biz günümüz Müslümanlarına, bir nasihatinde Ahmed Ziyauddin Gümüşhanevi Hazretleri hitap ederek şöyle buyuruyor:

 

“Ey Kardeşim! Eğer sana yapacağım şu vasiyetlere kulak asar ve yaşarsan, dünyan ve ahiretin mesut olur, çünkü bunlar güzel ahlâkın en önemli hususlarıdır:

 

Asla kâfirlerden dost edinme, müminlerden de düşmanın olmasın. Dünyada sermayen takva olsun. Nefsini de ölülerden say.

 

Allah’ı ve Rasulullah sallallahu aleyhi vesellemi devamlı an ki, her tehlikeden kurtulmuş olasın. “Allah’a, meleklere, kitaplara, peygamberlere, kadere ve hayır ile şerre inandım” de. Müminler: “İşittik ve itaat ettik ve senden af dileriz, zira sana geleceğiz Allah’ım” derler.

 

Eğer bu sayılanlara riayet edersen, Allah Celle ve âlâ sana dört şey ihsan eder: 1. Sözde doğruluk, 2. Amelde ihlâs, 3. Rızıkta kanaat, 4. Yüce makamlara ulaşma.”

 

Kamil bir mümin olmak istersen…

 

“Eğer iyi Müslümanlardan olmak istersen, Allah’ı görür gibi ibadet edeceksin, her ne kadar sen O’nu görmez isen de O seni görmektedir.

 

İmanını olgunlaştırmak istersen, ahlâkını güzelleştireceksin. Allah’ın sevgisini kazanmak istersen, insanların işlerini göreceksin.

 

Alnın açık Allah’a kavuşmak istersen, cenabetlikten yıkanacaksın. Kıyamet gününde nurlanmak istersen, hiç bir kimseye zulmetmeyeceksin. İnsanların en kuvvetlisi olmak istersen, Allah’a tevekkül edeceksin.

 

Allah’ın gazabından emin olmak istersen, Allah’ın kullarına buğz etmeyeceksin. Duanın kabulünü istersen, faiz yemeyi, haram yemeyi bırakacaksın.

 

Kıyamette rezil-rüsva olmayayım dersen, şehvet ahlâklarından vazgeçeceksin. Büyük günahlardan korunmak istersen çirkin ahlâklarından vazgeçeceksin. Allah’ın gazabından kurtulmak istersen, verdiğin sadakayı gizli yapacaksın ve sıla-i rahimi ihmal etmeyeceksin, akrabanı yoklayacaksın.

 

Eğer kalbini din üzerine sâbit kılmak istersen şu duayı okuyacaksın: ‘Allahumme sebbit kalbî alâ dînik.’ (Yâ Rab, kalbimi dinin üzerine sabit kıl.) Diyeceksin.”

(Gümüşhanevî Hazretlerinin Vasiyetnâmesi’nden)

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ