Hayatın Amacı Dünya Değil!

Hayatın Amacı Dünya Değil!
islamcokguzel-reyhaniyayinlari-hz-muhammed-kitap-kampanyasi

İki günlük taze kabrin başında…

Hayatın esas amacının ahiret olduğunu unutmayalım.

“Beklenmedik bir trafik kazasıyla dünyadan ayrılan benden genç bir dostun, taze kabrinin başında oturdum. İki küçücük erkek çocuğu, hanımı, anne-babası ve hayattaki bazı yakın akrabaları da o iki günlük mezar toprağının başında, güneşin altında sessizce bekliyorlardı.

Düşündüm ve kendime sordum: “Hayat bu kadarcıkmış. Bugün buradayım ve yakında, şimdi kalbimi ele geçiren her şeyi bırakıp orada olacağım. O gün, her an gelebilir üstelik. Gideceğim kesin ve gecikeceğinin hiçbir garantisi yok. Ölüm yaşa başa bakmıyor. Bu kaçınılmaz gerçeğimi her gün hatırlayarak mı yaşıyorum?”

Cevabım olumsuzdu. Tüm dikkatime rağmen kalbimi katman katman saran gafletime üzüldüm.

Ölüm bu kadar unutturulmamıştı

Yüce yaradan şöyle buyurur: “Ey iman edenler! Size ne oldu ki, “Allah yolunda seferber olun” dendiğinde yerinize yapışıp kaldınız? Yoksa âhiret yerine dünya hayatına mı razı oldunuz? Fakat ahiretin yanında dünya menfaati pek az bir şeydir.” (Tevbe; 38)

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellemin de şöyle buyurduğu rivayet edilir: “Bir zaman gelecek, ümmetim beş şeyi sevip beş şeyi unutacak:
1. Dünyayı sevip ahireti unutacak,
2. Hayatı sevip ölümü unutacak,
3. Saray ve köşkleri sevip kabirleri unutacak,
4. Dünya malını sevip kabir hesabını unutacak,
5. Yaratılmışları sevip Yaradan’ı unutacak.”

İnsanlık, tarih boyunca dünya tarafından bu denli ele geçirilmemişti, ölümlülük bu denli unutturulamamış, hayat bu denli süslü gösterilememişti. Doğru değil mi?
İnsanın en kötü gafleti, işleri kötü gidince Allah’ı ve ahireti aklına getirmesi, işleri yoluna girince de dünyanın ve şehvetinin peşine takılmasıdır. Bu tutumda ısrar edip de şeytanın iyice esaretine düşen insan, bir daha o adi asiden kurtulup da Rabbine kavuşamaz.

Hayatın esas amacı dünya değil!

Basbas bağırmak lazım: “Ey insanlar, kendimize gelelim, hayatın esas amacı dünya değil! Bu kadar büyük bir evrenin bu kadar kısa bir hayat için yaratılması akıl karı değil! Dünya ahiret için yaratıldı! İnsan ahiret için yaratıldı! Yeryüzü ahiretteki ölümsüz hayatın dağılımının belirlenmesi için yaratıldı. Burası hayali bir an, kısacık bir zaman. Sinema, televizyon, teknoloji, zenginlik, servet ne düzeye ulaşırsa ulaşsın, temel gerçeğimiz asla değişmeyecek!

Dünyada misafiriz… Uğrunda gözyaşı döktüğümüz, kazanmak için çırpındığımız dünyaya ait her şeyi yakında kaybedeceğiz. Buraya Rabbimizi tanıyıp bilmek, sevmek ve emrettiği yüksek ahlak üzerinden sonsuzluğu kazanmak üzere geldik. Ahirette nerede olacağımızı yeryüzündeki seçimlerimiz belirleyecek.

Bu kısacık hayatta ektiklerinin mahsulüyle, kimisi cenneti ve kimisi de cehennemi satın alacak.

Öyleyse dua edelim: Yüce yaradan bizi uyandırsın. Bize Kur’an’ı, emirlerini, imanı, ahlakı, iyiliği sevdirsin. Bizi iffetsizlikten, kul hakkından, haksızlıktan korusun. Âmin…

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ