İrfan Damlaları

İrfan Damlaları
islamcokguzel-reyhaniyayinlari-hz-muhammed-kitap-kampanyasi

Rızkı Azalıp Zora Düşen Ne Yapsın?

 

“Rızkı azalan kimse, bol bol tevbe ve istiğfar etsin. Çünkü Allah Teâlâ, Nûh Sûresinde tevbe ve istiğfar eden kullarının günahlarını bağışlayacağını ve rızıklarını arttıracağını vaad ediyor.”

Cafer-i Sadık -radıyallahu anu-

 

***

Sünnetin Aydınlığında Yol Alan Kazanır

 

“Bu son zamanlarda sünnet, bid’atler arasında, gece karanlığında ışık saçan inci gibidir. Zaman, dînin garîb olduğu zamandır. Bunun için bu zamanda talebeye (sofi) az bir gayretle, orta zamanlardaki çetin mücahedelerle elde edilenden daha çok sevap verilir.”

Seyyid Sıbgatullah Arvasi -kuddise sırruhu-

 

***

Kişinin namazı nasıl kıldığına bakarlardı

 

Tâbiin neslinin büyük imamlarından Ebû’l-Âliye rahmetullahi aleyhi der ki: “Biz, kendisinden (hadis) almak için bir kişinin yanına gittiğimizde, önce onun namaz kılışına dikkat ederdik; eğer namazını güzel kılarsa; ‘O, diğer işlerini de güzel yapar’ diyerek yanına otururduk. Namazını huşû ve tâdil-i erkâna riâyet etmeden kılarsa; ‘Onun diğer işleri de menfîdir’ diyerek yanından kalkardık.”

(Dârimî, Mukaddime, 38/429)

 

***

Kimlik kaybetmenin bedeli
“Olduğunuz gibi kalın. Dininizi, milliyetinizi koruyun. Kimliğinizi kaybetmenin bedeli köleliktir.”
Aliya İzzetbegoviç -rahmetullahi aleyhi-

 

***

Muhammed Masum Hazretlerinden Gençlere Hayati Bir Tavsiye

 

Muhammed Mâsûm Sirhindî kuddise sırruhu: “Yavrum! Ömrün en kıymetli zamanı, gençlik günleridir. İnsanın güçlü-kuvvetli, azalarının sağlam olduğu bu günler geçer ve ömrün en zayıf vakti gelip çatar. Ne yazıktır ki insanlar, en şerefli kazanç olan mârifetullâhı, gelip gelmeyeceği belli olmayan ihtiyarlık vaktine havâle ederler. Ömrün en şerefli vakitlerini, en rezil şey olan hevâ ve hevese sarf ederler. Unutma ki; ‘Yarın yaparım diyenler helâk oldu!”

 

***
Fırsatı değerlendir öncesinde tedbir al!

 

“Akıllılar önceden ağlar; sonunda tebessümlere gark olurlar. Ahmaklarsa önceden kahkahalara boğulur, sonra da başlarını taşlara vurarak ağlarlar. Ey kişi! Ferâsetli olup işin sonunu başlangıçta iken gör de ceza gününde pişmanlık ateşiyle yanıp tutuşma!”

Mevlana Celaleddin-i Rumî -kuddise sırruhu-

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ