Küçük Bir İlçede Büyük Hizmetler Yapılıyor!

Küçük Bir İlçede Büyük Hizmetler Yapılıyor!
islamcokguzel-reyhaniyayinlari-hz-muhammed-kitap-kampanyasi

İnanmış ve kul olarak üzerlerine düşeni yaptıktan sonra Allah-u Zülcelâl’den gelecek yardımları bekleyen bir avuç insan, gayret ve çalışmaları ile neleri değiştirmez ki? Hele değiştirilen şey insanların hayatı ise…

Başarı veya kahramanlık göstermiş insanları duyduğumuzda nedense hep zahir manada çok büyük işler yapmış insanları hayal ederiz. Oysa sadece bir insanın hidayetine vesile olmak, koca koca binalar yapmaktan, insanlara dünyalar bağışlamaktan çok daha üstündür.

 Bunu şu hadisi şerifle biliyoruz. Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz, Hazreti Ali keremallahuvecheye şöyle demiştir: “Ey Ali! Bil ki, senin elinle bir insanın hidayet bulması, güneşin üzerine doğduğu her şeyden daha hayırlıdır.” (Buhari)

Yaşadığımız şu modern çağda Peygamber varislerinden büyük alim Seyda Muhammed Konyevi Hazretlerinin hizmet anlayışı da tam bu hadis-i şerif üzerine kurulmuştur. Bunun örneklerinden bir tanesi de Sinop’un Boyabat ilçesinde bir avuç gönül adamının kısıtlı imkânlarla faaliyete geçirdiği öğrenci yurdu binasıdır. Reyyan-Güldeste Eğitim ve Araştırma Derneği ve faaliyetleri ile ilgili görüşmemizi Boyabat Reyyan Derneği Başkanı Mehmet Köse ile gerçekleştirdik.

Gülistan: Mehmet bey, bizler sizi tanıyoruz. Okurlarımızın da tanıması için kısada olsa kendinizden bahsedebilir misiniz?

Mehmet Köse:1979 Sinop- Boyabat doğumluyum. Boyabat Belediyesinde çalışmaktayım. 2002 senesinde Seyda Konyevi hazretlerini tanımamla hayatım değişti. Ondan sonra da İslam için elimden geldiği kadar gayret etmeye çalıştım ve birlikte olduğum kardeşlerimizle hizmet faaliyetlerimizi yürütmeye çalışıyoruz. İşte bu doğrultu da 2010 senesinde derneğimizi kurduk. Şuan da Boyabat Reyyan- Güldeste Eğitim ve Araştırma Derneği başkanlık görevini yürütüyorum.

Gülistan: “Elimizden geldiği kadar” sözü Seyda Konyevi hazretlerinin en çok üzerinde durduğu bir konudur. Gerçekten de insan buna dikkat ettiğinde güzel işlerin çıktığına şahit oluyor. Bildiğim kadarıyla sizde hep buna dikkat etmişsiniz.

  1. Köse: Derneğimizin en çok önemsediği konu budur. Biz Özkevser Vakfının çatı derneklerinden birisiyiz. Vakfımızdan gelen tüm talimatlara bu anlayışla yaklaşıyoruz. Hiçbir şey yapmamaktansa, yapmaya çalışıp, yapamamak daha iyidir. Çalışmalara başladığımızdan beri haftalık toplantılarımızı hiç aksatmadık. Öğrenci binamızı bulmak için Boyabat’ı sokak sokak gezerek bulduk. Bunun semeresini de Allah’ın izniyle gördük. Zaten çalışmalarımızı illa zahiri bir sonuçla neticelenmesi için uğraşmıyoruz. Yine Seyda hazretlerinin dediği gibi “Allah-u Zülcelâl bizi kendine ve davasına müşteri olarak görsün.” Bu doğrultuda Allahu Zülcelal’in rızasını kazanmaya çalışıyoruz.

Gülistan: Dernek olarak ne gibi faaliyetler yapıyorsunuz?

  1. Köse: Bu sene faaliyete başlayan öğrenci evlerimiz var. Bunun yanında yılllardır her gün derneğimizin binasında düzenlenen sohbet halkaları ve senenin belirli günlerinde özel günlerin unutulmaması için yapılan etkinlik programları öne çıkan faaliyetlerimizin başında geliyor.

Gülistan: Anladığım kadarıyla öğrencilerin kaldığı yer, dernek binasıyla aynı yerde. Gurbette öğrenimini sürdüren öğrenciler genelde halktan kopuk, kendi dünyalarında yaşarlar. Bu da onları bayağı sıkıntıya sokar. Boyabat’ta bu durumun önüne geçilmiş. Zannediyorum, aile ortamının sıcaklığını yaşamalarını istiyorsunuz?

  1. Köse: Kesinlikle. Bizler öğrenci yurdumuzu ticari bir gelir olarak görmedik zaten. Öğrenci kardeşlerimizden temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar ücret istedik sadece. Onların eğitimleri dışında meşgul edecek her problemlerini çözmeye çalışıyoruz. Her gün birlikteyiz. Allah razı olsun öğrenci kardeşlerimiz de bunun farkında. Oluşan ufak tefek problemleri, “Zaten onlar bizden çıkar gözetmeksizin çalışıyorlar. Bizim ufak tefek sorunlarla rahatsız etmemiz doğru olmaz” diyerek onlarda bize yardımcı oluyorlar.

Gülistan: Peki, önümüzdeki süreçte düşündüğünüz yapmayı planladığınız hizmetler var mı?

Mehmet Köse: İlk olarak üniversite öğrencilerine yönelik çalışmalarımızın kapsamını artırmak istiyoruz. Bunun dışında okul öncesi eğitim üzerinde faaliyetler yapmayı düşünüyoruz. Fakat zaten hali hazırda halkımıza, insanımıza İslami anlamda faydalı olmak için bütün gücümüzle çalışıyoruz. Toplumumuzda günaha düşmüş bir takım kötü alışkanlıklarla hayatı mahvolmuş kardeşlerimiz var. Onlardan ulaşmadığımız tek bir insan kalmasın istiyoruz. İslam ve Kur’an ahlakının yeryüzüne hakim olması için çalışmamız gerektiğinin farkındayız ve geçmişte de olduğu gibi ömrümüz yettiğince bu doğrultuda biiznillahi teala çalışmaya devam edeceğiz.

Gülistan: Allah hizmetlerinizi bereketli eylesin. Hepimizi hayrlı işlerde sürekli kılsın inşallah.

Mehmet Köse: Allah razı olsun. Bütün bu çalışmalarımızda özveriyle hareket eden tüm arkadaşlarıma ve Gülistan Dergisine teşekkür ediyorum.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ