Namazı Yarıda Kesmek

Namazı Yarıda Kesmek
islamcokguzel-reyhaniyayinlari-hz-muhammed-kitap-kampanyasi

Namazı yarıda kesmek hangi durumlarda caizdir?

 

Burada zikredilecek hususlardan dolayı farz da olsa namazı kesmek caizdir:

  1. Kadının çocuğuna bir tehlike gelmesinden korkması yahut tencerenin taşmasından veya pişmekte olan yemeğin yanmasından korkması, namazı kesmeyi caiz kılan sebeplerdendir. Eğer doğum yaptıran ebe, çocuğun ölmesinden veya bir uzvunun sakatlanmasından veya annenin ölüm tehlikesi geçirmesinden korkarsa namazı vaktinden sonraya tehir etmesi vacip olur. Eğer namaz kılıyorsa namazını kesmesi de vacip olur.

 

  1. Başkasına ait bir mal da olsa eşyasının çalındığını görmek, namazı bozmayı caiz kılan sebeplerdendir. Ancak çalınacak şeyin en az bir dirhem (bugün ortalama 5 TL. ) ve daha fazla değer taşıması gerekir. Bundan daha az değer taşıyan bir malın çalınmasından ötürü namazı kesmek caiz değildir.

 

  1. Yolculuk halindeki kişinin hırsızdan yahut eşkıyadan korkması da namazı kesip saklanma ve kaçma sebeplerindendir.

 

  1. Eziyet veren bir hayvanı öldürmek, eğer namazda çok iş (hareket) yapmaya ihtiyaç gösteriyorsa, bunun için namazı kesmek ve öylece onu yok etmeye çalışmak caizdir.

 

  1. Kaçan bir hayvanı geri çevirmek için namazı kesmek caizdir.

 

  1. Cemaati kaçırma tehlikesi söz konusu olsa bile, küçük veya büyük abdest daralmasından ötürü, dayanılmayacak duruma gelindiğinde, namazı kesmek caizdir.

 

  1. İttifakla, nafile olarak kılınan namazlarda, namaz kılmakta olduğunu bilmeksizin, anne veya babadan birinin çocuğuna seslenmesi, o namazı bozmak için bir sebep teşkil eder. Böyle bir durumda, namazı bozmak caizdir. Farz namazlarda ise her hangi boğulma, yanma gibi bir zarar söz konusu değilse anne ve babaya cevap vermek için namazı kesmek caiz değildir. Bu konuda bütün müçtehidler ittifak etmişlerdir. (Merakı’l-Felah; 60)

 

Kaynak: Seyda Muhammed Konyevî, (Hanefi ve Şafii Mezheplerine Göre) Günümüz Meselelerine Fetvalar, Reyhani Yayınları, 2008.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ