Namazsız Müslümanlık Olmaz!

Namazsız Müslümanlık Olmaz!
islamcokguzel-reyhaniyayinlari-hz-muhammed-kitap-kampanyasi

Esselamun aleykum

Namaz müminin miracıdır. Kul namazda bizzat Allahu Zülcelal’e münacaatta bulunuyor ve O’na kulluğunu arz ediyor.

Namazı terk eden için Resulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurur; “Men terekesselate fekad nebezel islame min werae zehrihi” yani “Namazı tek eden İslam’ı arkasına atmış olur.”

Kılınan namaz bir hareket gibi kalmamalı; namazda insan, Allah’ın huzurunda olduğunu unutmamalıdır. Bazı İslam alimlerinin beyanına göre eğer namazda huşu yoksa o namaz kazaya kalmış oluyor. Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri derki “ Namazda “İyyakena’budu we iyya keneste’in (Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.)” (Surei Fatiha; 5. ayet) derken kalbinizde kim varsa ona söylemiş gibi olursunuz. Eğer Allahın dışında başka bir şey varsa hem namaz fasit olur hem de tehlikesi vardır.”

Allahu Teala Kur’an-ı Kerim’de, “Sizi şu yakıcı ateşe sokan nedir?” diye uzaktan sorarlar. Onlar şöyle cevap verirler: “Biz namaz kılanlardan değildik; Yoksulu doyurmuyorduk.” (Müddesir; 42-44)

“Namazsız Müslümanlık olmaz! Kalbinizin temiz olması, merhamet sahibi olmanız da yetmez; illaki namaz kılmanız gerekir. Hz Ebu Bekirin verdiği mücadele sadece zekat için değildi. Ridde savaşlarının büyük bir kısmı namazsız Müslümanlığın önlenmesi için verildi.

Tabii ki İslami kimlik ve hayat sadece namazla da bitmiyor. Namazla beraber gelecek güzelliklerde var onların varoluşu namazı tamamlar. Ankebut süresi 45 ayette Allahu Zülcelal şöyle buyurur. “… Muhakkak ki, namaz, hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar.” Namaz kılan her Müslüman ahlaklı olmalıdır. Haya ve edep ile yaşamalıdır. İnsanların namaz kılanların yüzündeki nuru ve huzuru görüp İslam’a yönelmeleri lazımdır. Sadece anlatmak tebliğ etmek yetmiyor. Bazen güzel bir temsil binlerce kelimelik bir tebliğden daha hayırlı oluyor.

Müslümanların özellikle çocuklarına yedi yaşından itibaren namazı emretmeleri lazımdır. Çocuklar küçükken namaza alışınca asla bırakmazlar. Bir ömür namazlarını dosdoğru kılarlar. Çoğu aileler maalesef bu konuda duyarsız davranıyorlar fakat daha sonra ise çocuklarının namaz kılmamasından şikayet ediyorlar.

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den gelen bir rivayet şöyledir. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemi şöyle buyururken işittiğini söyledi:

– Ne dersiniz? Birinizin kapısının önünde bir nehir olsa da, o kimse her gün bu nehirde beş defa yıkansa, kirinden bir şey kalır mı? Sahâbîler:

– O kimsenin kirinden hiçbir şey kalmaz, dediler. Resûl-i Ekrem:

– Beş vakit namaz işte bunun gibidir. Allah beş vakit namazla günahları silip yok eder, buyurdular. (Buhari, Müslim)

Namaz her birimizin evinin önünde akan bir nehir gibidir; günde beş vakit o nehirde yıkanmaktayız ve günahlarımızdan bu namazlar vesilesiyle arınmaktayız. Kıymetini bilelim.

Rabbim namazlarımızı kabul buyursun. Beş vakit namazı hepimize camide kılmayı nasip etsin.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ