Rızık Allah’tandır

Rızık Allah’tandır
islamcokguzel-reyhaniyayinlari-hz-muhammed-kitap-kampanyasi

Esselamu aleykum.
Allaha hamdolsun yeni bir sayıyla karşınızdayız. Müminin rızkı için endişelenmemesi gerektiğini ve her hususta olduğu gibi rızkı hususunda da Allahu Zülcelal’e teslim olması gerektiğini anlatmaya çalıştık bu sayımızda.

İnsanın bu fani dünya hayatında yaşabilmesi için çalışıp didinmesi lazımdır. Allahu Te’alâ mutlak Rezzak’tır. Rızkı veren O’dur. Ama İnsanın kulluğunun bir gereği olarak; nafakasını kazanmak ve rızkını temin için çalışması gerekmektedir. İnsanın rızkı için gayret etmesi, üstüne düşeni yapması, çalışması lazımdır.

İnsan ne kadar çabalarsa çabalasın ancak kendisine taksim olunana nail olur. Bu yüzden insanın rızkı için endişelenmesine gerek yoktur. İnsan rızkı için çabalarken iki büklüm olmamalı, kendini zavallı duruma düşürmemelidir. Bu rızk endişesi zillete asla sebebiyet vermemelidir. Çünkü insana rızkını veren başka bir insan değil ancak Allah’tır.

Asrımızın insanı hevaiçlerini o kadar çoğaltmıştır ki; ucu sonu yoktur arzu ve isteklerin. Tüketime alıştırılmıştır. Farkına varmadan bir üretim/tüketim kölesine dönüşmüşlerdir.  Öyle bir hale gelmiştir ki çok kazanıp, çok tüketmeden yaşayamamaktadır. Ve bunun için bazılarının adeta öpmediği eşik, eğilmediği makam kalmamaktadır.

Müslüman onurludur şereflidir ve rızık endişesini taşımaz ve bilir ki “Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki, rızkı Allah’a ait olmasın. O, her birinin (dünyada) duracakları yeri de, (öldükten sonra) emâneten konulacakları yeri de bilir…” (Hûd; 6)

“Rızkımı veren Hüda’dır, kula minnet eylemem” diyen Şair Nesimi ne güzel söylemiştir. Çünkü endişeye gerek yoktur. Rızkı veren ancak Allah’tır. Bunun farkına varan mümin her daim hür ve özgürdür. Mutlu ve mesrurdur. Ferahlık içindedir. Çünkü Rabbine teslim olmuştur.

Müslüman çalışır, çabalar ve bilir ki (Beş vakit namazını kıldığı takdirde) bu çalışıp çabalaması ona ecir kazandırmaktadır. İslam’a göre bir insan camiye gidince “İşte ben ahiretime bir şey yaptım,”  fabrikaya da gidince “işte dünyam için çabaladım”  demesi doğru değildir. Bir insanın çoluk çocuğunu kimseye muhtaç etmemek için helalinden gidip didinip çalışması en az camide yaptığı ibadet kadar uhrevidir.

Meramımızı İmam Şafii’’nin beyitleriyle noktalayalım.

“Rızkım için tevekkül ettim yaratıcım olan Allah’a,
Şüphesiz iman ettim Allah’ın rızkımı veren olduğuna,
Rızkımdan bir şey eksilmez asla,
Derin denizlerin dibinde de olsa,
Yüce Allah fazlıyla ulaştırır onu bana,
Konuşan bir dilim olmasa da,
Neyin hasretini çekiyor ki nefis,
(O yüce) Rahman mahlûkatın rızkını taksim etmiş.”
Ey Allah’ım! Bizleri temiz ve helal rızıklarla merzuk kıl ve salih amellere muafvak eyle.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ