Seyda Molla Bahri Efendi Vefat Etti

Seyda Molla Bahri Efendi Vefat Etti
islamcokguzel-reyhaniyayinlari-hz-muhammed-kitap-kampanyasi

Taziye

 

Türkiyemizin tanınan âlimlerinden, Elazığ’ın manevi dinamiklerinden olan Seyda Molla Bahri Hazretleri vefat etmiştir. Gülistan Dergisi olarak, Seyda Bahri Efendiye Allah’tan rahmet diler yakınlarına, talebelerine ve sevenlerine sabr-ı cemil niyaz ederiz. (el-Fatiha)

 

Seyda Molla Bahri Efendi Kimdir?

 

1921 yılında (Hicri1339, Rumi1337) Palu’ya bağlı, yeni adıyla Gemtepe (Ğeydmem) köyünde doğdu. Babası köyün önde gelen simalarından İsmail Efendi’dir.

 

Hayatı hep ilim öğrenmek ve öğretmekle; talebe yetiştirmekle geçmiştir. Her sene 50-60 civarında talebesi olurdu. Her gün, sabah evden çıkar, gece yarılarına kadar medresede dersler vermeye devam ederdi.

 

1986 yılında, Elazığ’a yerleşti. Son yıllara kadar burada da dersler vermeye devam etti. Vefatının az öncesine kadar, kendi adını taşıyan camide, zaman zaman vaaz ve nasihat etmeye devam ederdi.

 

İlmi hayatının yanında tasavvufi hayatı da önemli bir yer tutar. İbadetlere karşı çok düşkündü. Günün fazlası ibadetle geçerdi. Sufi meşrepliydi. Nafile ibadetlere çokça devam ederdi. Genç yaşından beri Palu’lu Şeyh Haydar Baba’nın müridi olmuş, Kadiri tarikatında amel yapmaya devam etmiştir. Ziyaret edenlere, farz ibadetlere devam etmelerinin yanında, nafile ibadetlere de devam etmeleri tavsiyesinde bulunurdu.

 

Muhammedî Ahlak sahibi

 

Yakınları onu şu cümlelerle anlatıyor: “İlk görüşte insanda sevgi ve saygı uyandıran, sade bir hayat sürdüren, sohbetleri ve vaazları dinleyiciyi etkileyen bir kişiliğe sahiptir. Özel hayatında ev halkına karşı çok müşfik davranır. Buyurgan değildir. Onun için doğal olan herkesin görevini yapmasıdır. Zaten aile içinde bir misafir gibidir. Misafirlerle beraber oturur. Kimsenin olmadığı zamanlarda, misafirlerinin bütün hizmetlerini kendisi görür. Sabırlı ve mütevekkil bir yaradılışa sahiptir.

 

“Çok mütevazı bir kişiliği vardır. Seçici değildir, halkla kolay iletişim kurar, onlarla anladıkları dilden konuşur. Kimseye tepeden bakmaz. Onun için en makbul insan, kulluk görevlerini hakkıyla yerine getirmeye çalışan kimsedir. Talebeleri dâhil, herkese karşı saygılıdır. Sorulan sorulara dikkatli bir şekilde cevap verir. Eğer soru fıkıh ile ilgiliyse bildiği halde tekrar tekrar araştırır, sonra cevap verir. Kimi soruları günlerce sabırla kitaplardan araştırdığı vakidir. Bilmediği bir şey hakkında asla konuşmaz, bilmiyorum diyebilecek olgunluktadır.

 

“Cömerttir. Denilebilir ki; tanınırlığının bir kısmını ilim ve irfanından dolayı kazandıysa, bir kısmını da cömertlikten ve misafirperverlikten kazanmıştır. Evinden misafir eksik olmaz. Misafire ikram etmekten büyük bir haz alır. Hiçbir zaman dünyalıkta gözü olmadı. Zaten dünyalık olarak oturduğu evin dışında hiçbir şeyi de yoktur.

 

“Sahip olduğu imkânları hiç kimseden esirgemez. Herkesin derdiyle dertlenmek gibi bir yaradılışa sahiptir.

 

“Seyda nerede bir ihtilaf veya düşmanlık varsa aracı olur, tarafları bir şekilde uzlaştırmanın ve barıştırmanın bir yolunu bulurdu. Elazığ bölgesinde birçok ihtilaf ve kan davaları bu şekilde son bulmuştur. Allah’a şükür, önceleri çokça yaşanan bu tür anlaşmazlık ve düşmanlıklar şimdilerde yok denecek kadar azalmıştır.”

 

87 yaşında olan Seyda Hazretlerinin beşi kız üçü erkek, sekiz evladı vardır. Allah makamını âlî eylesin. (Âmin)

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ