Tatilde Çocuklarınızı Ahirete Hazırlayın

Tatilde Çocuklarınızı Ahirete Hazırlayın
islamcokguzel-reyhaniyayinlari-hz-muhammed-kitap-kampanyasi

‘Tatildir, gezip eğlensinler’

Tatiller, iyi bir dinlenmenin yanında, kişinin gelişmesi, yenilenmesi, yepyeni şeyler öğrenmesi için de birer fırsattır.

Tatiller, dinimizi öğrenmemiz, oturup düşünerek hatalarımızı tespit edip düzeltmemiz, toparlanabilmemiz için de iyi birer fırsattır. Aileler çocuklarına bunu anlatmalılar. Çünkü pek çoklarımız, eğer bir kursa gitmemiş veya ailemizden öğrenmemişsek şayet, namazlarda okuduğumuz Zammı Sureleri, Kur’an okumayı, hatta namaz kılmayı, yaz tatillerinde gittiğimiz camilerden öğrenmişizdir.

Dini eğitimin zayıf olduğu, çocukların bilgisayar, internet, oyun gibi sanal dünya araçları arasında kaybolduğu bir zaman diliminde, okul derslerinin yanı sıra aileler çocuklarına İslami eğitim vermekte zorlanıyorlar. Oysa bu, okul derslerinden ve hayata hazırlanmalarından çok daha önemli bir mesele…

Zira dünya hayatı geçici, üç günlük, kısacık iken ahiret hayatı ise ebedi ve sonsuzdur. Hayatta insana rehberlik eden bilginin, okul bilgileri kadar, hatta daha fazla İslami eğitim ve bilgiler olduğu unutulmamalıdır.

Kur’an öğrenimi hayati önem taşıyor

Dini eğitimin ne denli gerekli olduğunu anlatmaktan öte, tatillerin dini eğitim verilmesi için önemli olduğunu anlatmaya çalışıyoruz burada.

Ebeveynler çocuklarına zehir etmeden, bu tatil fırsatını bunun için değerlendirmeliler. Fakat bunu nasıl yapmalı?

Önce çocuklara bir yere gidilmeyecekse mukim olunan yerde, bir yerlere tatile gidilecekse tatile gidilen yerde eğitim aldıracak dini bir kurum, kurs, dernek, mahalle camisi araştırarak işe başlanılabilir. Bunu yaparken, çocuğun eğitim alacağı hoca efendileri, eğitmenleri araştırmayı da ihmal etmemeli. Eğitim verecek kişilerin güler yüzlü, genç ve çocuklara nasıl davranacağını bilen kimseler olmasına özen gösterilmelidir.

İlgili kurumlar, sadece Kur’an öğretimi yapan bir yer olmamalı; çocuğa abdest taharet gibi fıkhi meseleleri, namaz için gerekli bilgileri de öğreten bir yer olmalı. Sadece bununla da kalmamalı, eğlenceli etkinlikler düzenleniyor olması da önemli…

Çocuğa Kur’an öğrenmenin ne kadar hayati bir mesele olduğu anlatılmalıdır. (Sayfa: 44’deki, Kur’an okumanın ve öğrenmenin faziletiyle alakalı yazıyı okuyarak, çocuklara gerekli şuur aktarılabilir.)

Çocukların namaz alışkanlığı ve şuuru kazanması için tatil süresince camiye birlikte gidilebilir. Ramazan ayının tatil dönemine denk geliyor olması, teravih ve yatsı namazlarında çocuklarla camiye gidilebilmesi açısından değerlendirilebilir.

Verim açısından önemli bir diğer husus da çocuğun kurs sonunda geldiği Kur’ân okuma düzeyinin, anne ve babalara emânet olduğudur. Eğitim süreklilik ister. Bu yüzden, cüzdeyse öğrendiği kuralları muhafaza etmesi için diğer yaza kadar her gün ya da en az haftada bir tekrar etmesi sağlanmalıdır.

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ