Yeni Sayı: Müslüman Edebli İnsandır

Yeni Sayı: Müslüman Edebli İnsandır
islamcokguzel-reyhaniyayinlari-hz-muhammed-kitap-kampanyasi

Esselamu aleykum

Allahu Zülcelal, Kur’an-ı Kerim’de, Hz. peygamber sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz de sünnetinde bizim nasıl bir ahlaka, nasıl bir edep ve nezakete sahip olmamız gerektiğini en güzel şekilde beyan etmiştir. Yüce Allah Kur’an’da, “O (Allah’tan hakkıyla korka)nlar, bollukta ve darlıkta Allah için harcarlar, öfkelerini yutarlar, insanları affederler. Allah iyilik edenleri sever.” (Âl-i İmrân) buyurarak, müslümanın vasfını böyle bildirir.

Peygamber Efendimiz yaşantısıyla bize Müslümanca yaşamayı öğretti. Otururken, kalkarken, yerken, içerken, konuşurken, gülerken; hayatın her alanında bizi başkalarından ayıran bir hayat tarzımızın olduğunu öğretti. Bizi görenlerin, “Bu adam Müslüman” diyeceği bir yaşama üslûbuna sahip olmamızı tavsiye etti.

İnsanlarla olan ilişkilerimizde Müslümanca davranmamızı istedi. “Yüzü beşüş (güler yüzlü) olanlarda hayır vardır.”

Gülümsemenin bile sadaka olduğunu öğretti, yoldaki bir dikeni alıp yana atmanın büyük bir sevap olacağını beyan etti. Sesini yükseltmenin çirkin bir şey olduğunu anlattı ashabına. O her haliyle vahyin tatbik edicisiydi, Üsve-i Hasene yani en güzel örnekti biz müminlere…

Günümüz Müslümanlarının en büyük sorunu ibadetlerinin yanında İslam’ın ince zarif edebini izhar edememeleridir. Bu da yapılan ibadeti tatsız, tuzsuz kılmaktadır.

İslam’ın üç ana sütunundan birincisi ibadet, ikincisi ahlak, üçüncüsü ise Hukuktur (devlettir.) Bunlardan biri eksik olunca o kişi ve mensubu olduğu toplum eksiktir, sağlam değildir demektir.

Bizim kendimize karşı, insanlara karşı ve tabiata karşı sorumluluklarımız var. Bütün bu sorumluluklarımızı yerine getirirken İslami edebe ve adaba riayet etmemiz gerekiyor.

Hazret-i Mevlânâ buyurur: “Gözünü aç da Allah’ın kelâmına baştanbaşa bir bak! Âyet âyet bütün Kur’ân edep tâliminden ibarettir!”

Gerçekten Allahu Zülcelal’in, biz kullarından murad ettiği kulluğumuzun yegane rehberi olan Kur’ân-ı Kerim, bir edep talimidir. İnsanlığa getirdiği bütün ahkâm, kaide ve ahlâk esaslarını incelediğimizde “İslâm, edepten ibarettir” diyebiliriz.

Bu hususta yine Hazret-i Mevlânâ buyurur: “Aklım, kalbime: ‘İman nedir?’ diye sordu. Kalbim ise aklımın kulağına eğilerek: ‘İman edepten ibarettir’ dedi.”

Bir alimden, bir mürşidi kamilden faydalanmanın ilk basamağı edeptir. Edeple ancak o marifet iklimindeki feyzden nasiplenebiliriz. Komşularımızla ailemizle velhasılı tüm sosyal hayatımızda İslam’ın incelikleri ile ancak örnek bir müslüman olabiliriz.

Bize düşen, İslam’ı en güzel şekilde yaşamaktır. Öyle yaşamaktır ki köklerimizden gelen şu sözde ifade edildiği gibi bir kıvama gelmektir; “İslam’ı öyle canlı yaşat ki seni öldürmeye gelen sende dirilsin!”

Dergimizin bu sayısını edep ve nezaketin ehemmiyetine ayırdık. Cahili bir toplumda en çok kaybettiğimiz önemli bir mesele diye düşündük. Allahu Zülcelal hepimizi müstefid kılsın.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ