Yeni Sayımız Çıktı: Ameller Niyete Göredir!

Yeni Sayımız Çıktı: Ameller Niyete Göredir!
islamcokguzel-reyhaniyayinlari-hz-muhammed-kitap-kampanyasi

İslam’da niyet; azmetmek, kastetmek, kalbin bir şeye karar verip o işin niçin yapıldığını bilmesi demektir.

İslam’da yapılan bir şey niyete göre kıymet kazanır. Herşey için bu böyledir. Niyet salih olmayınca amel de güzel olmaz. Allahu Teala Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurur. “De ki: İçinizdekileri gizleseniz de açığa vursanız da Allah onu bilir. Göklerde ve yerde olanları da bilir. Allah her şeye kadirdir.” (Âl-i İmrân; 29)

Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem de bir hadisi şeriflerinde şöyle buyururlar: “(Ameller (yaptıklarınız) ancak niyetlere göredir. Herkes için ancak niyet ettiği şey vardır. Kimin hicreti Allah ve Rasulune ise onun hicreti Allah ve Resulünedir. Kimin hicreti de dünya için veya bir kadınla evlenmek için ise onun hicreti hicret ettiği şeyedir.”(Buhari , Müslim)

İmamı Şafii ve birçok alim bu hadisin İslam’ın üçte birini teşkil ettiğini ; Fıkhın 70 konusunun bu hadisi şerifle bağlantılı olduğunu nakleder.

İslam’a göre tüm ameller niyete göredir. Niyet edilmediği vakit amel sahih olmaz. Siz İslam’a hizmet adına, cihat adına hayatınızı da ortaya koysanız ama niyetiniz salih olmazsa beyhudedir. Yani hiç bir sevap alamazsınız.

Bir kimse şehadet kelimesini İslam’a girmek niyetiyle getirirse müslüman olur. Yoksa şehadet getirdiği halde Müslüman olmaz.

Eğer yediğiniz yemeği güçlü olmak, çoluk çocuğunun rızkı için çabalamak ve bolca ibadet etmek niyetiyle yerseniz o doğal gereksiniminiz olan yemekten dahi ibadet sevabı alırsınız. Eğer yediğiniz yemekle niyetiniz güçlü olup haksız yere adam dövmek yada  haram bir iş için çok şehvetli olmak ise o zaman helalinden yediğiniz yemeğiniz niyetinizin fasit olmasından harama döner.

Bir insan bir sevaba niyet eder ve muvaffak olamazsa Allahu Teala ona o sevabı yazar. Kimde bir günaha niyet eder ve muvaffak olamazsa Allahu Zülcelal ona onu yazmaz.

Nitekim asrımızda İslam adına ortaya konulan bazı çabalar baştakilerin niyetlerinin sahih olmamasından dolayı aksül amele dönüşüp, Müslümanlara büyük musibetler olarak geri dönmektedir. Bu konuyu etraflıca derinlemesine işleyecek olsak belki de bu derginin sayfaları buna yetmez. Makam, şöhret, enaniyet ve nefsin tatmini için yapılan her hareket beladır maalesef.

Rabbim niyetlerimizi salih eylesin yaptığımız her hareket ve hizmette rızai ilahiyi hayatımızın hedefi haline getirsin inşaallah. Amin.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ